Ogromna ilość laptopów w firmowych i domowych zaciszach oraz znaczny spadek ilości komputerów stacjonarnych sprawił w ostatnich dwóch latach, że za serwis laptopów bierze się praktycznie każdy serwis komputerowy. Umiejętności i wiedza, która wystarczała podczas gdy w grę wchodziła naprawa komputerów w większości przypadków nie starcza jeśli mówimy o profesjonalnej naprawie laptopa.
Różnica ta wynika głównie z konstrukcji komputera i laptopa. W komputerach stacjonarnych do naprawy wystarczał właściwie dobry śrubokręt i czasem multimetr. Nikt nie zajmował się naprawami płyt głównych w komputerach bo po pierwsze były zbyt tanie, a po drugie można było wymienić uszkodzona płytę główną na dowolną inną, która pasowała pod procesor i ram zamontowany w komputerze.
W laptopach jest zupełnie inaczej. Każdy model ma inną płytę. Producenci właściwie nie sprzedają tych elementów w kanale serwisowym, a stok części utrzymują na czas gwarancji. Koszty zakupu płyty głównej od producenta częsty przekraczają wartość sprzętu. W przypadku uszkodzenia płyty głównej wymiana staje się ostatecznością. Koszty nowej płyty głównej do laptopa są znacznie wyższe niż jej naprawa. Klienci w pierwszej kolejności wybierają naprawę płyty głównej szczególnie jeśli wybiorą się do dobrego serwisu laptopów, a dopiero jeśli się to nie powiedzie decydują się na wymianę.
Wchodzimy więc w świat wysoce zaawansowanej elektroniki, która zmienia się tak szybko jak technologia. Upakowanie elementów oraz ciągłe zmiany w technologii budowy laptopów powodują, że każde zlecenie naprawy laptopa jest prawdziwym wyzwaniem dla elektroników zajmujących się tym fachem.
To już nie jest odtwórcza praca jak było kiedyś. Obecnie naprawa płyt głównych w laptopach to wysoce specjalistyczny zawód.
Większość kosztów naprawy stanowią:
1. Czas potrzebny na diagnozę. ( Nie sztuką jest wymieniać po kolei układy scalone, których ceny często dochodzą do 200 a nawet 300 zł. Sztuką jest zmierzyć i zdiagnozować uszkodzenie, tak aby wymienić jak najmniej elementów. Czasem przychodzą do nas klienci z laptopami w których przelutowany był każdy element BGA i laptop nadal nie działa. Po pomiarach okazuje się że uszkodzony był mały tranzystor przełączający sygnały lub kondensator zwierał szynę danych lub obwód zasilania. Znalezienie tego wymaga jednak ogromnej wiedzy i doświadczenia zdobywanego latami. Tanią maszynę do lutowania BGA made in CHINA może kupić już każdy serwis. Kiedyś takie urządzenia produkowało tylko kilka firm a koszt zakupu wahał się od 30.000 do 100.000zł
2. Koszty części zamiennych. (Oryginalne układy NVIDIA czy ATI kosztują po kilkaset złotych. Tzw. reballing nie daje niestety pożądanych efektów ponieważ wwiększości przypadków uszkodzeniu nie ulegają kulki łączące układ z płyta główną a połączenia wewnątrz układu scalonego, które można zobaczyć na powiększonym zdjęciu rtg. Wielokrotne wygrzewanie i schładzanie układu przy okazji reballingu sprawia że te miniaturowe styki rozszerzają się i kurczą co często w cudzysłowiu regeneruje układ na około dwa miesiące. Można na ten temat znaleźć juz sporo informacji na fachowych forach, ale to nie zmienia podejścia niektórych firm wciąż oferujących te usługi na allegro)
3. Koszty diagnozy po naprawie (Każdy laptop naprawiany nawet przez najlepszego technika wymaga dokładnego sprawdzenia. Ilość operacji jakie wykonuje komputer sprawia, że dokładne sprawdzenie trwa kilkadziesiąt minut, a testy obciążeniowe wymagają przynajmniej jednego dnia. Nie ma się wiec co oszukiwać, że naprawę płyty głównej można zamknąć w jeden dzień. Sam czas potrzebny na rozebranie, złożenie oraz przetestowanie laptopa wyklucza taką możliwość. Większość napraw w naszym serwisie trwa około czterech dni roboczych.)
W całej gamie firm naprawiających laptopy i tak wygrywają te, które dzięki swoim umiejętnością naprawiają sprzęt z największą skutecznością. Skuteczność sprawia, że większość klientów przychodzi z polecenia i koło się nakręca. Pomimo dużej skuteczności sięgającej 96% i tak czasem doświadczamy niezadowolenia klientów, których sprzętu nie udało się naprawić. Co się dzieje w firmach gdzie skuteczność jest około 60, 70%?
Dużą bolączką małych firm jest fakt, że łapią się za wszystko, naprawa komputerów, sieci komputerowe, projektowanie stron www, pozycjonowanie, serwis laptopów, naprawy drukarek i wiele innych, powodując, że w niczym nie są profesjonalni. Robiąc wszystko robią tak naprawdę tylko bałagan i liczą na szczęście.
Dziś wysoka specjalizacja to jedyne wyjście jeśli chcemy zaoferować klientowi odpowiedni poziom usług. Czasy, w których można było robić wszystko i pracować w 2 osoby już dawno minęły. U nas pracuje 10 techników i wszyscy zajmują się tylko naprawami laptopów.
Dziś wysoka specjalizacja to jedyne wyjście jeśli chcemy zaoferować klientowi odpowiedni poziom usług. Czasy, w których można było robić wszystko i pracować w 2 osoby już dawno minęły. U nas pracuje 10 techników i wszyscy zajmują się tylko naprawami laptopów.
Jak podkreślają największe firmy zajmujące się naprawą laptopów w warszawie skupienie się na jednym oraz wymiana wiedzy między najlepszymi serwisami jest jedyna możliwością. Tylko w takiej sytuacji można poświęcić czas na badania, szkolenia a co za tym idzie rozwój i profesjonalne działania.